رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چیدن آجرها با طرح های وی‍‍‍ژه
#1
پیوند لوزی
 
در سطوح وسیع دیواركشی ساده، با استفاده از آجرهایی به رنگ متضاد با دیوارچینی می توان طرح های لوزی شكلی ایجاد كرد. این روش ایجاد طرح در آجرچینی همیشه متداول است و نمونه های بسیار خوبی از این نوع كار را می توان در ساختمان های جدید و قدیم مشاهده كرد
 
 
آجرهای برجسته
 
از این آجرها در بسیاری از ساختمانهای جدید برای ایجاد طرح هایی در سطوح ساده و وسیع آجرچینی استفاده می شود. روش معمول این كار استفاده از آجرهای كله ای است كه از سطح دیوار در حدود 18 میلیمتر پیش آمدگی دارند. این آجرها در فواصل مساوی از یكدیگر قرار می گیرند و طوری شاقول می شوند كه در سطح دیوار خطوط مستقیم افقی ، عمودی و قطری ایجاد گردد. برای كنترل دقت پیش آمدگی آجرها به روشی ساده می توان از یك شابلون كوچك استفاده كرد.
 
روش دیگر انجام این كار برش دادن سر آجرها است، به طوری كه سطح ناصاف آجر نسبت به دیوار حالت برجسته داشته باشد. با وجودی كه این سطح ناصاف است اما در برش آن باید دقت كرد، زیرا در ضمن ناهموار بودن سطح، برش راست گوشه ی لبه ها حائز اهمیت است. برای این نوع كار باید از آجرهای سخت پخت استفاده كرد كه از مقاومت كافی در برابر عوامل آب و هوایی برخوردارند.
 
روش دیگر این شیوه ی كار استفاده از طرح های كوچك جدا از هم در سطح دیوار است. در این روش چنانچه برای طرح ها از آجرهایی به رنگ متضاد استفاده شود، دیوار شكل بسیار جالبی پیدا خواهد كرد.
 
«آجرچینی خوش نما»
 
این شكل كار هرچه بیشتر به عنوان سطح داخلی دیوار اتاق های نشیمن یا اتاق های استراحت آفتابگر ساختمان های مسكونی محبوبیت پیدا می كند. بنّای آجرچین در ساخت این دیوارها باید از مهارت بسیار بالایی برخوردار باشد تا دیوار ظاهری خوشایند پیدا كند.
 
نقایص كوچكی كه در دیوار های خارجی مورد توجه قرار نمی گیرند، در اتاق نشیمن شكل بسیار برجسته ای پیدا كرده و به راحتی نمای زشتی ایجاد می كنند.
 
بنابراین دقت بسیار ویژه در ساخت این قبیل دیوارها امری اساسی است و در این ارتباط باید به نكات زیر توجه كرد:
 
1-    دیوار را باید كاملاً تمیز و عاری از لكه های ملات نگه داشت.
 
2-    در صورت استفاده از آجرهای چند رنگ، رنگ های مختلف باید به شكلی یكنواخت در سراسر سطح دیوار پخش شوند.
 
3-    هیچ آجر لب پری نباید در سطح دیوار نمایان باشد.
 
4-    ضخامت بندها باید یكنواخت باشد.
 
5-    بندكشی باید با استاندارد بالایی انجام شود. بندهای گونیا احتمالاً متداولترین شكل بندكشی این دیوار است و عمق بندها باید یكسان باشد. رنگ ملات باید در سراسر دیوار یكنواخت باشد.
 
6-     درزهای عمودی باید به طور واقعی شاقول باشند.
 
7-    در سراسر دیوار باید پیوند آجرچینی صحیحی وجود داشته باشد.
 
8-    دیوار باید به طور واقعی شاقول، تراز و در طول سطح خود مستقیم باشد.
 
9-    با تكمیل دیوار، گاهی اوقات برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار، سطح دیوار را با لایه ای از درزگیر شفاف سیلیكون یا محلول روغن بزرك و تربانتین با نسبت های 1:2 یا 1:3 می پوشانند. ماده ی دوم هم اثر درزگیری دارد و هم رنگ آجرها را برجسته می سازد. این محلول ها را می توان به كمك یك فرچه ی كوچك نقاشی بر سطح آجرچینی زد.
 
10-  در زمان كار كردن استادكاران دیگری همچون نقاش ها و گچكاران در نزدیكی دیوار باید از آن در مقابل لك شدگی حفاظت كرد. هر نوع لك شدگی اتفاقی را باید بلافاصله برطرف ساخت.
 
«آجرها و كاشی های لعاب دار»
 
در برخی از ساختمان ها همچون انبارهای مواد غذایی، كشتارگاه ها و بیمارستان ها، تمیزی و بهداشت موضوعی اساسی است و بنابراین سطح دیوارها باید براق بوده و به راحتی تمیز شوند. در این موارد، آجرها یا كاشی های لعابدار رویه ی بسیار خوبی در دیوارها ایجاد می كنند، زیرا این رویه علاوه بر صاف و سخت بودن در صورت تجمع كثافت بر سطح آن به راحتی با یك پارچه ی مرطوب تمیز می شود.
 
هر دوی این محصولات از قالب زنی و پخت رس نسوز ساخته می شوند. پس از سرد شدن آجرها یا كاشی های پخته شده آنها را در لعاب مایع فرو می كنند و یا آن طور كه بیشتر معمول است به كمك تسمه نقاله از زیر افشانه های لعاب عبور داده می شوند. تركیب این لعاب مایع بسته به نوع كارخانه و رنگ مورد نظر متفاوت است، اما رنگدانه ی آن معمولاً از یك اكسید فلزی همچون قلع یا روی است. پس از لعاب پاشی، آجرها را در یك كوره ی پیوسته (معمولاً گاز نسوز) تحت عملیات حرارتی بیشتری قرار می دهند و بدین ترتیب لعاب سطحی شیشه ای همچون سطح فنجان و نعلبكی پیدا می كند.
 
این كاشی ها در رنگ های مختلفی عرضه می شوند و با وجودی كه سفید متداولترین رنگ است، اما رنگ سفید را نیز می توان با سایه های بسیار مختلفی تهیه كرد. بنابراین بهتر است كه تنها از كاشی های یك تولید كننده استفاده كردتا ثبات رنگ كار حفظ شود. در صورت استفاده از محصولات تولیدكنندگان مختلف، در سطح دیوار به جای یك رنگ یكنواخت، سایه های مختلفی دیده خواهد شد.
 
«چیدن آجرهای لعابدار»
 
چیدن این آجرها چندان آسان نیست و برای ایجاد دیواری با رویه ی درجه یك باید به نكات زیر توجه كرد:
 
1-    ابتدا باید آجرها را كاملاً خیس كرد و پیش از چیدن اجازه داد تا آب اضافی آنها بچكد، به طوری كه در سطوح آجر هیچ آب اضافه ای وجود نداشته باشد.
 
2-    ماسه ی مورد استفاده ی ملات باید ریز دانه و برای آجرچینی آسان فاقد سنگ باشد، ضمناً برای جلوگیری از لك شدگی احتمالی آجرها نباید ناخالصی های آبی در آن موجود باشد.
 
3-    درزهای آجرچینی باید بسیار نازك باشد، در برخی موارد ضخامت این درزها در حد ضخامت یك سكه دو پنی است.
 
4-    پس از چیدن یك ردیف آجر در یك راستا، مستقیم بودن لبه ی بالایی آجرها را باید مجدداً به كمك یك شمشه كنترل كرد تا از عدم وجود برآمدگی اطمینان حاصل كرد.
 
5-    مستقیم بودن سطح نمای هر ردیف آجرچینی را باید به كمك یك شمشه كنترل كرد.
 
6-    درزهای عمودی باید به طور واقعی شاقول باشند و پیش از چیدن آجرها باید مكان آنها را بر روی ردیف زیرین علامت گذاری كرد.
 
7-    پس از تكمیل دیوار، درزهای نمایان را می توان با سیمان خالص یا سیمان سفید یا رنگی بندكشی كرد. این كار اغلب با كشیدن مخلوط سیمان به داخل درزها به كمك یك تكه كهنه یا پارچه انجام می شود و سپس تمامی سطح دیوار با یك پارچه ی تمیز پاك می شود.
 
در صورتی كه در دیوار ساخته شده از آجرهای لعابدار پیوند شكسته وجود داشته باشد، انجام این كار مستلزم برش دادن آجرها است و این برش را می توان با اره ی مكانیكی یا چكش و قلم دم پهن انجام داد.
 
در صورت استفاده از چكش و قلم دم پهن ابتدا باید آجر را علامت گذاری كرد و آن را از نقطه ای به فاصله ی 6 میلیمتر برش داد. سپس برش دوم بر روی علامت انجام می شود و پرداخت نهایی كار به كمك یك تكه سنگ سمباده انجام می گیرد. چنانچه تلاش شود تا آجر در یك مرحله با قرار دادن مستقیم قلم دم پهن بر روی علامت برش داده شود، احتمال لب پریدگی لعاب بسیار زیاد است، در حالی كه با برش دو مرحله ای برش تمیزتری بدست می آید.
 
«نصب كاشی های لعابدار»
 
دو روش معمول برای نصب كاشی های دیواری وجود دارد:
 
1-    استفاده از ملات سیمان
 
2-    استفاده از چسب پایه پلاستیكی
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان