رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آشنايي با معماري آجر در شهرهاي هزاره جديد
#1
آشنايي با معماري آجر در شهرهاي هزاره جديد

تحقيق و بررسي
1 مقدمه

2 طبقه بندي از لحاظ رنگ

2.1 معماري ديجيتال و خانه پيکسلي

2.2 آجر در معماري ايران

2.3 شناسايي آجر مرغوب
1 مقدمه

آجر به‌عنوان يکي از مصالح ساختماني از ديرباز مورد استفاده بوده است.آجر يا آجور يا آگور واژه‌اي‌است يوناني که به خشت‌هايي مي‌گفتند که احکام يا فرامين دولتي روي آن نوشته مي‌شد (حک مي‌شد) و به وسيله پختن اين خشت‌ها، نوشته‌ها را روي آن پايدار مي‌کردند. مشخص نيست که آجر براي نخستين بار از چه زماني مورد استفاده قرار گرفته است؛

2طبقه بندي از لحاظ رنگ
آجر سفيد
آجر بهي
آجر بهمني
آجرهاي به رنگ قرمز روشن يا قرمز سير

2.1 معماري ديجيتال و خانه پيکسلي
تفکر استفاده از تکنيک‌هاي رايانه‌اي در معماري از مهمترين عوامل سرعت رشد استفاده ديجيتال در هنر معماريست . راه‌هاي نگارش، ترسيم، موسيقي و حتي فيلم نيز از ديگر روش‌هاي استفاده از ديجيتال ميباشد. نوع پردازش در طراحي به‌عنوان راندو مورد استفاده قرار مي‌گيرد. راندو در اصل همان قدرت بياني است که قطعا در بطن خود بايد به عواملي وابسته باشد تا بتواند تاثير‌گذاري خود را افزايش دهد.بنابراين به‌صورت موشکافانه مي‌توان گفت اين تصور و اين نوع نفوذ رايانه در علم طراحي نه تنها در حيطه عملکردي معماران مؤثر واقع شد بلکه ديگر اعضاي هيأت طراحان را نيز تحت شعاع خود قرار داد و طراحان صنعتي و حتي موسيقي‌دانان را نيز از تاثير خود بي‌بهره نگذاشت.

2.2 آجر در معماري ايران
مصرف آجر به‌عنوان مصالح ساختماني در ايران سابقه ديرينه  دارد. همانگونه که در بين‌النهرين خاک مناسب، فن آجر‌سازي‌ را گسترش داد. به طاق کسري نيز در زمان خودش به معماري ايرانيان ابهت ديگري داد که ترک خوردن آن با ولادت پيامبر خاتم (ص)همرا است. يا کف دالان مسجد جامع اصفهان که به وسيله آجر‌هايي مفروش شده است که در زمان ساسانيان ابهت آتشکده را بالاتر برد. در ايران نيز فراواني اين خاک موجب مهارت بسيار معماران ايراني‌در فن ساخت آجر و کاربرد آن شد.ويژگي فيزيکي و شيميايي آجر از يک سو و توليد آسان و سازگاري آن با طبيعت اين سرزمين از سوي ديگر زمينه را براي کاربرد فراوان آن در معماري ايران مهيا ساخت.
2.3 شناسايي آجر مرغوب
تحمل فشار زياد،مرغوبيت زياد خاک،ويژگي هاي رنگي از شاخص هاي مهمي است که اهميت خاصي برخوردار است ، بنحوي که به‌عنوان يک ماده پر‌کننده جرزها، پوشش سقف يا کف، تزيين نما و يا سطوح بام،هميشه مرغوبيت خاک عامل اصلي انتخاب آجر ميباشد.

آجر نسوز نما آذرخش مقاوم ترین و زیبا ترین اثر های معماری را برای شما خلق خواهد کرد
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان